Oprava vitráží v kostele

V apsidě oltáře Evangelického Kristova kostela jsou 3 figurální vitrážová okna (čtvrté je vyzdobeno ornamentem a jako jediné bylo opraveno už v roce 2018).

Na prvním zleva je znázorněn Ježíš, volající pracující a obtížené. Na druhém je Ježíš, nesoucí kříž. Na třetím Ježíš, přijímající malé dítky.

vitraz3

vitraz2

vitraz1

Okna byla darovaná dobrodincem našeho sboru, insp. ekonomie Albertem Andrée.

qr vitraze

Vitráže jsou ve špatném stavu, a proto se ostravské sbory ČCE a SCEAV jako spolumajitelé kostela rozhodly nechat je opravit. Pro tento účel byla zvolena dílna BcA. Hany Baronové. Předpokládané náklady na realizaci činí cca 350 tis. Kč.

Vzhledem k tomu, že restaurovat každé okno zvlášť by se prodražilo, chtěli bychom opravy realizovat najednou, ale k tomu je potřeba částka, kterou sbory nyní nedisponují. Významně však mohou pomoci vaše dary, které přijímáme na transparentním účtu číslo 2800808162/2010.

Restaurátorské práce - 3 figurální vitrážová okna:

• detailní dokumentace na místě
  • vysazení vitráží z ostění
  • překreslení členění olověné sítě, dokumentace, výroba šablon
  • čištění jednotlivých skel
  • řez a broušení nových skel
  • retušování malby, výpal malby ve sklářské peci
  • zasazení jednotlivých skel do nových olověných profilů, cínování
  • utěsnění profilů sklenářským tmelem
  • konečné čištění
  • očištění a nátěr železných prvků okna
  • montáž vitráží do ostění, utěsnění sklenářským tmelem
  • závěrečná restaurátorská zpráva

Materiál:

• barevné vitrážové sklo
  • konturová zapalovací barva, stříbrná lazura
  • olověné profily, sklenářský tmel, cín
  • čistící prostředky

V ceně není zahrnuto lešení, práce na opravě ostění, začišťovací omítky, oprava a nátěr předsklení, výmalba.