Deklarace mezinárodního partnerství sborů
"aby všichni byli jedno ..." (J 17,21)
mezi
Petrusgemeinde, Dessau (Evangelische Landeskirche Anhalts), SRN
Immanuel Congregational Church, Hartford, Connecticut (United Church of Christ), USA
Českobratrská církev evangelická, Ostrava, ČR
Purley United Reformed Church, Velká Británie
Gedächtniskirchengemeinde, Speyer (Evangelische Kirche der Pfalz), SRN
aby všichni byli jedno... (J 17,21)
Naše partnerství má evropské kořeny v kontaktech navázaných v duchu usmíření mezi místními sbory v Anglii a Falcí (Německá spolková republika) po druhé světové válce.
První návštěva tří mladých lidí z Worthingu (Shellley Road) ve Wolfsteinu ve Falci se uskutečnila v srpnu 1949. Ta vedla nepřímo ke "Společenství kazatelny a stolu Páně" dohodnutému v roce 1957 mezi Congregational Union of England and Wales a Evangelische Kirche der Pfalz (EKP). Spojení mezi Gedächtniskirche ve Speyeru a církví URC v Purley se vyvinulo z osobních kontaktů mezi faráři a laiky z Anglie a z Falce a datuje se od r. 1967.
Americké napojení vzniklo v r. 1967 po výměně kazatelen mezi reverendem Cyrilem Franksem, farářem v Purley, a reverendem Bobem Edwardsem z ICC Hartford, při němž se vyjevilo přetrvávající negativní vnímání Německa a Němců v USA. Za účelem překonání tohoto stereotypu se konala první třístranná konference v Purley v r. 1971.
Po rozdělení Německa koncem let čtyřicátých vznikly vztahy mezi církvemi v Západním Německu a v Německé demokratické republice vč. vztahů mezi EKP a církví v Sasku - Anhaltu.
Tyto denominační vztahy vedly ke kontaktům mezi Gedächtniskirche a Petruskirche, Dessau a nepřímo i k ostravskému sboru Českobratrské církve evangelické. Od r.1966 se konalo každoročně víkendové setkání ve východním Berlíně členů sborů ve Speyeru a Dessau, k němuž byli později pozváni také německy mluvící členové sborů v Purley, Ostravě a Hartfordu; během let osmdesátých byla také pořádána dvě podobná víkendová setkání členů sborů v Dessau a Purley. Kromě víkendů v Berlíně, byly dřívější kontakty omezeny politickými okolnostmi na výměny dopisů mezi jednotlivci, ačkoliv mnoho lidí z Purley a Harfordu v sedmdesátých a osmdesátých letech podniklo soukromé návštěvy v Dessau a v Ostravě a páru lidí z Dessau bylo povoleno navštěvovat partnerské konference od r. 1980.
Po významných událostech na podzim 1989 se všechno změnilo. Vrcholným bodem historie partnerství byla bezpochyby konference v Purley v červenci a srpnu 1992, kterou navštívilo asi 120 účastníků, z nichž asi polovina přijela z Dessau a z Ostravy.
URC Purley také udržuje neformální bilaterální styky s Woodvale Presbyterian Church v Belfastu. Zatímco si tento sbor nepřeje stát se plným členem partnerství, byly konference a další setkání v nedávných letech výrazně obohaceny přítomností několika irských účastníků.
Partnerství působí ve všech sborech jako ústřední téma pro:
Milujte se navzájem bratrskou láskou, v úctě dávejte přednost jeden druhému - Ř 12,10
Partnerství hodlá dosáhnout svých záměrů
Je-li možno, pokud to záleží na vás, žijte se všemi v pokoji. - Ř 12,8
Každý sbor se snaží o rozšíření partnerství jako celku svým vlastním způsobem. Individuelní příspěvky každého sboru se zakládají na
Toto mohou být znepokojivé problémy jak v místě, v zemi a/nebo i na mezinárodní scéně, mající vliv na naše církve, jiné náboženské komunity a/nebo sekulární svět.
Vážíme si dědictví těch, jejichž původní vizí bylo dosáhnout poválečného usmíření a vzájemného porozumění a která partnerství umožnila. Abychom tento poklad zachovali, zavazujeme se nadále:
"aby všichni byli jedno ..." (J 17,21 )
V Ostravě, 7. sprna 2016