Sjezd (nejen) evangelické mládeže 2007

Brno hlavní nádraží: Čtvrtek 27.9.2007 18:30 – „kolaps!“ Tak jako každý čtvrtek nádraží v Brně nezvládá nápor studentů, kteří chtějí jet domů na víkend. Tak dnes obzvlášť – v pátek je totiž volno a jim to asi nikdo neřekl. Nával takový, že pro jízdenky není možno se dostat. Do vlaku se nastrkat jen tak, tak, a hurá jedem. Jo, přesně tak to bylo.
Litomyšl: Čtvrtek asi kolem 21:30 – jsme zde, hurá, autobus nás dovezl přímo před Smeťák (Smetanův dům je to v originále). Po nutné registraci a dostání stravenek, mapy a průvodce, odhodit bágl do úschovny a začíná kolotoč přivítaní. „Ahoooooj“ „Čau“ „Rád tě vidím“ „Já tebe taky“ „Jakou jsi měla cestu?“ …, ruka střídá ruku a náruč střídá náruč. Tak takhle vypadal příjezd. Potom mrknutí do hlavního sálu – KSV (Kryštofovy staré věci) – už naplno rozezněly a roztancovaly všechny mládežníky. Atmosféra sjezdu už naplno dolehla na všechny. Jsem tu a bude to super. Po koncertě, který byl super, bylo ztišení na závěr dne a rozchod do škol, kde budeme po tři noci lehávat. Podle barev náramků nás rozdělili do dvou škol. Byly celkem čtyři barvy – každá škola měla dvě – světlou pro mládežníky do 18 let a tmavou nad 18 let. Po ubytování se vyrazíme podívat do PUBu – místo, kde hraje hudba a člověk si může pokecat a dát si něco k pití (nealkoholického) a k jídlu. Potom zpět do školy a jít spát.
Litomyšl: Pátek 28.9.2007 – Vstát – jak nadlidský úkol. Snídaně a hurá opětovně do víru zábavy sjezdu. Úvodní pobožnost a rozprchnutí se na různé dílny, koncerty, divadla či do kin. Páteční den spíš nabízel čas se s lidmi někde potkat, hodit dvě či tři slovíčka nebo poznat nové mládežníky – třeba na bojovce po městě (ještě dnes mě z ní bolí nohy), během dne zvládnout také oběd a večeři. A na večerní program opět zpět do Smeťáku. Zábavným večerem nás provedl Martin Balzar a Miki Erdinger. Po večerním programu a večerním ztišení jsme znovu mohli někam vyrazit. Na výběr bylo několik míst. Buď nějaká příjemná hospůdka či vinárna ve městě nebo PUB či čajovna. Každý si našel to své. A pak už zbývá jít jen v rozumnou dobu spát J.
Litomyšl: Sobota 29.9.2007 – Opětovně vstávaní je pro některé nepřekonatelnou překážkou. Nasnídat se a jít do Smeťaků, kde je ráno společná přednáška na téma: „Komu-ni©k-a-ce“ od Jaroslava Pechara. A potom se opětovně rozprchnout na různá místa, kde probíhají různé programy (dílny, přednášky, malování, kino, atd.). V sobotu bylo více programu, ale i tak se stále dal najít čas si popovídat s přáteli. Celý průběh vypadal podobně jako v pátek: program, oběd, program, program, večeře. Po večeři jsme mohli navštívit kostel, kde byl varhanní koncert – Ester Moravetzová, byla úžasná!, nebo se jen tak procházet. A na závěr celého sjezdu na nás čekal koncert od Vera Love (prej jí bylo 71, no nevím) a tam jsme to mohli pořádně rozjet. Po něm se ztišit, poděkovat za skvělý nejen den, ale i celý sjezd a opětovně se rozprchnout.
Litomyšl: Neděle 30.9.2007 – že bylo vstávaní obtížné, už nebudu zdůrazňovat. Umýt se, sbalit se a hurá na snídani. Bohoslužby vedli spolu Radka Včelná a Roman Mazur s vysluhováním Svaté večeře Páně. Bohoslužby, jako každý rok, jsou nezapomenutelné – 700 mladých lidí pohromadě, to se jen tak nevidí. Skvělý zpěv pod vedením Ladislava Moravtze, slyšení Božího slova a večeře Páně zanechá v každém určité pocity. Po bohoslužbách rychle vzít baťoh, pokusit se s co nejvíce lidmi rozloučit a hurá na vlak.
Litomyšl nádraží: Neděle 30.9.2007 11:25 – „Kdo jede do Brna (Ostravy, Prahy, …)“, „Já“ , „Já“ , „Já“ , … Narychlo domlouvání společných jízdenek, rychle koupit, nasednout do připraveného vlaku (ČD nám přidali tři vagóny – díky) a hurá do Chocně a domů. V Chocni se rozdělit do vlaků naším směrem (Praha, Brno, Ostrava, Hradec Králové), poslední loučení a ahoj za rok.
Brno Hlavní nádraží: Neděle 30.9.2007 15:20 – Sednout si na jedno do nádražní hospůdky s přáteli a první hodnocení sjezdu. Zazvonily krýgle a sjezdu je konec.
Poděkování:
Všem kdo sjezd připravovali a pomáhali s organizací – COMu, litomyšlskému sboru, chrudimské mládeži a dalším
Městu Litomyšli – bez kterého by asi sjezd ani nebyl
Školám, kde jsme mohli spát a jíst – jídlo bylo skvělé
Našemu sboru, že nám na sjezd přispěl – DĚKUJEME!!! (Aďa H., Aďa Č., Esterka, Hanka, Jana, Kája, Martina, Benjamín, Michal, Petr a Štěpán.
Všem, kdo tam dojeli, protože bez nich by to nebylo ono!
Máte-li nějaké otázky ptejte se mládežníků, rádi Vám sdělí své dojmy a zážitky a nebo se mrkněte na net: www.mladez.evangnet.cz
Štěpán Groll