Setkání mládeže z partnerských sborů (Speyer) – úterý 4.8.2015

Úterní snídaně byla brzo, tedy v 7:45 a to proto, že jsme ještě před odjezdem museli stihnout uklidit po sobě středisko. Každý uklízel svůj pokoj, pak společné místnosti, vše jsme za sebou zavřeli a odjeli. Adély s Ester, Petrem a Adamem odjeli trochu dřív, sice směrem na Speyer, ale přes Štrasburk. Strávili tam pár hodin a pak přijeli do Speyeru. Přišli o velmi zajímavou návštěvu u Diakonek ve Speyeru (diakonissen.de) – tedy u žen bez rodinných závazků, které se dobrovolně rozhodly v duchovním společenství sester sloužit potřebným. Protože takové povolání zajímá už jen málo koho, povětšinou diakonky mají už přes 70 roků a aktivně nepracují. Středisko je ale funkční (nemocnice, pomoc seniorům, postiženým, porodnice…). A tak jsme se nejdřív naobědvali s Diakonkami, pak seznámili s jejich historii, zeptali na různé věci, prohlédli středisko a pak rozloučili s tím, že tam ještě zítra přijdeme na oběd.

Pak jsme se všichni (míněno: účastníci setkání) rozloučili s tím, že se uvidíme až zítra v 9 ráno a odjeli se svými hostiteli domů. Ti se měli o nás postarat. Takže třeba Elke vzala Ellen, Liu a autorku těchto slov na návštěvu židovské synagogy (spíše její pozůstatku) a mikve (která byla naopak ve velmi zachovalém stavu, z XII století), tedy do židovských rituálních lázni. Pak jsme měli vlastní lázně, protože začalo velice pršet. Uchýlili jsme se do jedné kavárny na obří zmrzliny.

Večer se někteří účastníci přece jenom potkali. Např. nejmladší (z Purley) se sešli u jednoho z hostitelů doma, další si udělali procházku městem, a nejstarší se potkali naproti Gedächtniskirche (našeho partnerského kostela) v jedné restauraci. Tam se přidal také farář z Dessau, Lutz-Michael Sylvester, který dnes přijel do Speyeru.

P.S. Mládeži se zalíbilo toto setkání natolik, že už plánuje další: Purley 2017 (rok po konferenci v Ostravě). Na programu má být návštěva studia, kde se točily interiery do filmů s Harrym Potterem, Londyn… prostě WOW!

Víc fotek naleznete zde: Fotky Ewy.

3 komentáře u „Setkání mládeže z partnerských sborů (Speyer) – úterý 4.8.2015

1. Tak to abych si začala šetřit!!! Purleyyy!!!!! :O Anglie!!!! Já tam musím jet! Pozdravujte tam všechny 😀

2. Hm. Asi se mi nepodaří propašovat se do Purley jako mládež, co 😀

3. Do Speyeru prijeli: ja, Jana, Jill, Russel, Nicola a Felicity – a uz dlouho nejsme mladez 😀