Ostravské listopadání 2007

V pátek 9.11. 2007 podvečer se začali do ostravského „třaňáku“ scházet lidi dychtivě očekávající další ze skvělých seniorátních akcí. Pokud si někdo myslel, že zahraje mrtvého brouka, sedne si do koutečka a bude tzv. civět, tak byl velmi brzy vyveden z omylu, protože snad každý byl vtažen do aktivní účasti na programu. Zprvu jsme ve skupinkách museli k melodii nějakého proslulého songu (jako např. Skákal pes apod.) napsat text opěvující listopadání. No a pak jsme pěli jedna radost, a že některé texty byly opravdu strhující (např. Kvůli hudby, kvůli hudby přijeli jsme na listí. Dobrý program Ostraváci jisto jistě zajistí…). Jenže to už se začalo schylovat k další velké události, a to předávání cen LTV (Listopadové televize). Pokračovalo také rozvíjení skupinové kreativity – každá skupinka měla zastoupit nějakou světově známou star ze světa popmusic či filmu. Vychutnali jsme si tedy simulovanou Rihanu s deštníkem, M. Jacksona s kloboukem, Angelinu Jolie se zbraní a koněm nebo Arnieho Schwartzenegra se zbraní, ale bez koně. Moderátor večera Šimon K. nám ukázal, jak se stojí a mluví na prknech, která znamenají svět (že jste nevěděli, že prkna třanovského sálu jsou tak významná). Pro mnohé byla vrcholem večera lukrativní možnost posedět a popít v staré dobré čajovně, třeba i do pozdních nočních hodin…
Po sobotní snídani jsme nacvičovali písně na vystoupení na bohoslužbách. Následně jsme byli rozděleni na turisticko-poznávací a doprovodně-orchestrální skupinu. První zmiňovaná skupina šla poznávat moravskoslezskou metropoli z výšky věže nové radnice a ta druhá šla do „mírně studeného“ kostela nacvičovat doprovody na nedělní bohoslužby. Ale po obědě už se na plno rozjela přehlídka kapel, kapelek a písničkářů. Z těch tradičních hostů nemohli chybět třeba Pomněnka, manželé Tatrarovi, Mindenki nebo Honza Dospiva se Zuzkou Bublavou. Novinkou na trhu jsou však kapely jako Posel (prý mladí a nadějní), Eliata (zkušení rockeři, kteří některé opravdu dostali do varu), ale velmi příjemně nám zahrála také chválící skupinka Jednoty bratrské. Vrchol večera se odehrával v klubu Templ na Stodolní. Začínající formace a.e.Y.o.u. se představila se svým drsným repertoárem. Myslím, že příznivci rocku si skupinu zapamatují a ještě o ní uslyší! Naproti tomu Alešanka se po hudebních pódiích pohybuje už nějaký ten pátek, a tak nám profesionálně podala své jazzovo-folkové (prý) písně, které nás uvedly do zvláštní nostalgické atmosféry. Zbytek sobotního večera si už zorganizoval každý sám podle své libosti.
Po další krátké noci následovala rychlá snídaně a pak duchovní obnova na bohoslužbách, kdy kázal Vlastík Stejskal. Myslím, že bohoslužby byly opravdu pestré a zajímavé. Pak už jste jen mohli vidět objímající-plačící-loučící se (ber s nadsázkou ) mládežníky. PÁNU patří CHVÁLA za to, že nám „listí“ proběhlo v té nejpohodovější atmosféře a že jsme si ho mohli opravdu užít!!!
Lenka Smyčková