Varhany

Gebrüder Rieger, Jägerndorf (Krnov), OPUS 1403, r. v. 1907.

1907 – instalace varhan
2001-2002 – generální oprava varhan

Kostel skrývá uvnitř zajímavý nástroj krnovské továrny. Varhany byly instalovány v roce 1907. (Kostel byl postaven z důvodu nedostačující kapacity původní evangelické kaple na Vítkovické ulici. Ta byla rovněž vybavena varhanami Gebrüder Rieger z rané produkce tohoto závodu, dle oficiálních opusových seznamů nástroj pocházel z roku 1878, disponoval pouhými třemi rejstříky a nesl opusové číslo 33).

Varhanní skříň je rozdělena do dvou věží umístěných na každé straně kůru, povrchově je upravena mořením a transparentním lakem, každá z obou částí skříně disponuje pěti píšťalovými poli. Barevné provedení skříně i její nenápadný geometrizující dekor dokonale ladí s ostatními dřevěnými prvky v interiéru. Původní třífázový ventilátor Siemens-Schuckert stále strojí v tlumicí skříni před vstupem na kůr, varhanní vzduch je však po restaurování nástroje v roce 2001 firmou Poukar-Eliáš dodáván ventilátorem novým, umístěným přímo ve skříni varhan. Nástroj je velmi zdařilým exemplářem z produkce krnovského varhanářského závodu, i proto je od roku 2008 prohlášen za kulturní památku.

Dispozice varhan

Octavbas 8`
Cello 8`
Gedecktbass 8`
Spojky a pomocná zařízení:
Manual koppel
Tremolo
Pedal koppel

Varhany_tit_str.jpg (179×134)Zdroj: Varhany v kostelích Slezské církve evangelické a. v. Slezská církev evangelická a. v., 2011, ss. 103-108.

Knihu si můžete zakoupit v farních sborech SCEAV, přijít se na ní podívat do naši kanceláři a nebo si ji prostě zapůjčit.