Kudy Komenský nechodil 2004

O víkendu 26. – 28. března 2004 se zúčastnilo osm našich mládežníků seniorátního setkání mládeže ve Vítkově nazvaného „Kudy Komenský nechodil“. Celkový počet účastníků tohoto „pochodu“ se vyšplhal k padesáti.
V pátek večer jsme se navečeřeli, uvítali (ano, v tomto pořadí), zamysleli a diskutovali nad úryvkem z Joba, zahráli několik převážně seznamovacích her… Samozřejmě, že ne všichni se mezi sebou znali, když nás bylo tolik: V pátek mezi nás místo své obvyklé schůzky mládeže přijeli oderští, po celý víkend – nebo alespoň do sobotního večera – byli ve Vítkově dále mládežníci ze Šumperka, Krnova, Opavy, Olomouce, Šternberka, Hodslavic…
Pochodovalo se v sobotu dopoledne. Ačkoliv bylo počasí spíše zimní než jarní – bahno a kaluže pod pochodujícími, sněhové vločky na nich – výlet po okolí Vítkova (Klokočov, Klokočůvek a lesy, pole a louky kolem nich) se vydařil. Několikrát jsme se během něj zastavili, abychom si zasoutěžili: Ve skládání miniskládačky s obrázkem Vítkova, v luštění osmisměrky s vyškrtáváním některých výrazů, jež jsme na papír zachytili během scénky ze školní třídy šestnáctého století (zrovna byl zkoušen sám J. A. Komenský a nedopadl moc dobře), v hledání ohořelých indicií z Lešna…
Odpoledne se po několika „marných“ reklamách na „marné“ – toto slovo je v naší seniorátní mládeži velmi populární – seniorátní dny mládeže, které se budou konat v květnu v Šumperku, konala netradiční olympiáda v tělocvičně. Tu pořádala naše ostravská mládež. Disciplíny byly vskutku zajímavé: Od vytvoření co nejneobyčejnějšího účesu přes fotbal na rukách, ping-pong s pokličkami, destičkami a lžícemi po foukanou a navléknutí co největšího počtu kusů oblečení na jednoho člena každé skupinky.
Večer jsme opět přemýšleli, tentokráte nad tématem „Kdo je křesťan?“ Také jsme hráli hry, loučili se mnoha odjíždějícími, včetně Romana, který s sebou do Ostravy odvezl i klíče od tělocvičny, ve které jsme měli spát:-). Byla to docela bojovka, sehnat v noci nějaké jiné klíče, ale nakonec se podařilo, a tak jsme přece jenom mohli zase přenocovat ve svých pohodlných spacáčcích.
V neděli ráno jsme naplnili své batožiny, následně nasytili své žaludky, a pak i ducha při bohoslužbách, rozloučili jsme se a jeli jsme domů.
A závěrem: Víte proč název „Kudy Komenský nechodil“ pro tuto vítkovskou akci úplně neseděl? Paní Formánková, kurátorka tamního sboru, která se o nás celou dobu vzorně starala, nám řekla, že J. A. Komenský kdysi Vítkov navštívil. V opavském archivu je o této návštěvě zaznamenaná jediná jeho věta: „Poznal jsem, že vítkovští zlé jazyky mají.“ Časy se však mění. My jsme poznali pravý opak tohoto tvrzení. Ve Vítkově nám bylo moc dobře. Za to patří velký dík všem, kdo se podíleli na organizaci tohoto víkendu. A tak se těším na další setkání. Nejen s vítkovskými, ale hlavně s naší seniorátní mládeží.
Lenka Juřenová