Děti si užívaly prázdnin

„Bylo léto a zrály maliny.“ Třinácti dětem ve věku od 4 do 15 let, pobývajícím toho času v Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc ostravského střediska Diakonie ČCE, se to opravdu splnilo.
V překrásném horském prostředí Moravskoslezských Beskyd na Tyře stojí chata, kde jsme dvakrát po 4 dnech v červenci mohli těmto dětem poskytnout vše, co krásné léto nabízí. Hned první večer po příjezdu jsme udělali táborák, opékali buřty a přitom zpívali, co kdo uměl. Dětem se nechtělo jít spát, ale ráno se časně budily dalším očekáváním nových zážitků.
„ Do lesa na borůvky a maliny! To bude dobrý koláč!“ A opravdu, bylo se nač těšit. Vysoké stromy, strmé stráně a všechno tak neznámé a krásné. Odpoledne na svačinku byl opravdu voňavý koláč s nasbíranými malinami a borůvkami. A po svačině hurá na túru na Javorový vrch. Zvládli to po hodině a půl i ti nejmenší. Za to je čekal nanukový kornout. Starší byli unešeni kouzelným rozhledem do širokého kraje v údolí. Po cestě zpět – to bylo otázek! Nechyběly ani takové ty „normální“, jako co bude dobrého k večeři a co dobrého uvaří paní vedoucí zítra k obědu. A vařila nám výtečně! Nešetřili jsme chválou – nic tak dobrého jsme ještě nejedli!
Co všechno ještě děti zažily? Noční stezku odvahy, kterou zdolali jen ti nejodvážnější. A ti méně odvážní jim tiše záviděli.
Lesní duchové hlídali své poklady – a neuhlídali!
Děti je po dlouhém a snaživém hledání objevily. Zážitků bylo opravdu mnoho a i cesta vlakem byla pro mnohé první. Umývat se venku, jít pozdě spát a ráno vidět z okna les a ve vodě žábu.
Byly to krásné prázdniny! Kéž by byly ještě! Děkujeme, Tyro!
Hana Pavelková, pečovatelka – ošetřovatelka